Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jego oczami - spotkanie z Kazimierzem Tischnerem

Utworzono dnia 06.02.2017

W sobotę, 18 lutego 2017 r. o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. prof. Józefa Tischnera i Szymonem Wróblem, autorem filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”. Spotkanie odbędzie się w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

W tym roku mija 17 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, autora  „Etyki Solidarności”, duszpasterskiego autorytetu dla wielu pokoleń młodych Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory. Zapraszamy więc do spojrzenia na świat „Jego oczami”.

W książce „Jego oczami” znajdują się rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, ale i opis kulis pracy na planie filmowym.

We wstępie do książki prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz napisała:

Książka opowiada o Księdzu Profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go ci, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością. Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o  spawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało. Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi”.

Spotkanie poświęcone pamięci Księdza Profesora zostało także zorganizowane dla upamiętnienia naszego tragicznie zmarłego kolegi, Przemka Skrobka, który wszystkich zarażał Tischnerem.


 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

  • Ikona facebook-a.
  • Ikona twitter-a.
  • Ikona instagram-a.
  • Ikona youtube-a.
  • Ikona tiktok-a.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.