Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Łódzki Dom Kultury

DOTACJE Z ŁÓDZKIEGO DOMU KULTURYŁódzki Dom Kultury


 

 

logo Łódzki Dom Kultury

 

W 2015 r. dzięki dotacji z Łódzkiego Domu Kultury w wysokości 4.000 zł wydana została publikacja „Nad Strawą i Pilicą. Legendy regionu piotrkowskiego”. Jest to kontynuacja i uzupełnienie dla "Diabłów, czartów i czarownic. Legend o Piotrkowie", zawiera 28 legend ziemi piotrkowskiej opracowanych literacko i graficznie z myślą o młodym czytelniku. W zbiorze znalazły się legendy opowiadające o Moszczenicy, Babach, Rozprzy, Ręcznie, Sulejowie i Podklasztorzu, Witowie i okolicach Pilicy, Gorzkowicach i Wolborzu. Całość zamyka legenda o powstaniu Piotrkowa Trybunalskiego. Ze znalezionych tekstów źródłowych zostały wybrane miejscowości, których historia wydawała się bogata, ciekawa i warta zaprezentowania młodemu odbiorcy.


logo Współorganizacja projektów kulturalnychW 2012 r. dzięki dotacji z Łódzkiego Domu Kultury w wysokości 8.000 zł została wydana publikacja „Diabły, czarty i czarownice. Legendy o Piotrkowie”. Książka jest przygotowana literacko i graficznie z myślą o młodym człowieku. Składa się na nią 11 legend, prezentujących najmłodszym najstarsze treści dotyczące Piotrkowa Trybunalskiego. Wszystkie zawarte w książce treści zostały sprawdzone pod względem historycznym oraz językowym. Niewątpliwym atutem publikacji jest przystępny język wydawnictwa, dzięki czemu książka stanowi alternatywę dla publikacji dotąd wydanych, napisanych w sposób archaiczny i niezrozumiały dla młodego odbiorcy. Zaprezentowanie dzieciom historii trybunalskiego grodu w przystępnej dla nich formie podawczej, odwołującej się do najstarszych treści dotyczących miasta, w swym ostatecznym kształcie nabiera charakteru edukacyjnego. Dodatkowym atutem publikacji, obok wartości poznawczych, są ilustracje, wykonane przez piotrkowską artystkę. Połączenie w każdej z nich kilku technik plastycznych, urozmaica szatę graficzną wydawnictwa, nadając mu wyjątkowy, oryginalny charakter. Jednocześnie zastosowanie przez ilustratorkę dużej ilości barw ma ogromny wpływ na pobudzenie wyobraźni dzieci, ożywiając treści zawarte w książce. Dodatkowym walorem „Diabłów, czartów i czarownic…” jest  dołączony na końcu książki rysunkowy plan starego trybunalskiego grodu z zaznaczonymi miejscami akcji poszczególnych legend.


 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

Ikona facebook-a.   Ikona twitter-a.   Ikona instagram-a.   Ikona youtube-a.   Ikona tiktok-a.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.