Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie zakupu nowości wydawniczych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Utworzono dnia 26.01.2024

Mamy przyjemność poinformować, że do zbiorów MBP oraz Filii nr 1 ze środków NPRCz 2.0. ogółem zakupiono 2 210 woluminów na kwotę 62 000 zł. Audiobooków przybyło 180 egzemplarzy na kwotę 4 120,37 zł, natomiast książek – 2 030 egz. na sumę 57 879,63 zł. Wśród zakupionych pozycji dominowała literatura piękna (1 256 egzemplarzy dla czytelników dorosłych oraz 307 dla dzieci i młodzieży). Literatury popularnonaukowej dla dorosłych przybyło 434 woluminów, natomiast dla dzieci i młodzieży 33. W zakupie audiobooków również przeważała literatura piękna – 155 woluminów, natomiast popularnonaukowa – 25.

Cel projektu, którym było poszerzenie oferty biblioteki o nowości wydawnicze (zarówno książki drukowane jak i audiobooki) został przez bibliotekę w 100% zrealizowany. Dzięki środkom z dotacji bibliotekarze systematycznie powiększali i aktualizowali zasoby biblioteczne. Wśród zakupionych książek zdecydowana większość to powieści o tematyce obyczajowej i sensacyjnej oraz książki dotyczące historii współczesnej Polski i świata, opracowania z zakresu dietetyki (szczególnie w chorobach takich jak: Hashimoto, migrena i otyłość), wirusów, szczepień, psychologii i psychoterapii, religii. Wśród zakupionych pozycji znalazły się również te dotyczące zagadnień starości, zachowań u dzieci i sposobów radzenia sobie z nimi (ADHD, autyzm) czy toksycznych relacji w związkach. Zakupiono także książki z zakresu kulinariów, szydełkowania oraz przewodniki po Polsce i Europie. Zgodnie z oczekiwaniami czytelników kupowane były biografie aktorów, celebrytów, sportowców czy opozycjonistów oraz książki dotyczące członków rodziny królewskiej. Dla młodszych czytelników zostały zakupione książki z gatunku fantastyki i fantasy, powiększony o nowe tytuły został także zbiór komiksów. Dokupiono też lektury szkolne oraz zwiększono ilości egzemplarzy konkretnych tytułów z nowości, na które oczekują czytelnicy. W zbiorach pojawiły się również książki, którymi czytelnicy zainteresowali się chociażby z powodu emisji serialu telewizyjnego, np. „Dewajtis”. Dla czytelników najmłodszych zakupiono m.in. książki o dinozaurach, książeczki z serii o samochodziku Franku, o Jadzi Pętelce, Młodzi przyrodnicy, książeczki-zabawki z okienkami, książeczki sensoryczne z serii Dotykam-Poznaję.

Przy doborze zakupu kierowano się sugestiami czytelników oraz szczególnymi potrzebami środowiska lokalnego. Bibliotekarze przeglądali oferty wydawnicze i rankingi, tworzone przez czytelników na popularnych portalach internetowych takich jak: Czytam.pl, Lubimyczytac.pl, a także zestawienia zamieszczane na stronach dystrybutorów książek. Czytelnicy biblioteki mogli decydować o tym, jakie książki będą kupowane w ramach programu, zgłaszając propozycje do bibliotekarzy, czy też poprzez system SOWA. Mieli również dostęp do aktualizowanej w trybie ciągłym oferty, zarówno jeśli chodzi o książki, jak i audiobooki. Dzięki środkom finansowym z programu wzrosła także liczba wypożyczeń oraz skrócił się czas oczekiwania na książki.


 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

Ikona facebook-a.   Ikona twitter-a.   Ikona instagram-a.   Ikona youtube-a.   Ikona tiktok-a.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.