Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pamięci Bożeny Bąkiewicz-Krukowskiej…

Utworzono dnia 12.02.2024

„Kochane nie martwcie się - wszystko co dobre i co złe - mija” takimi słowami pocieszała nas w trudnych chwilach nasza była Dyrektorka Bożena Bąkiewicz-Krukowska. Zmarła w piątek rano 9 lutego 2024 roku. Większość z nas pamięta Ją jako kierującą Wojewódzką Biblioteką Publiczną. A Bożena Bąkiewicz-Krukowska była związana z piotrkowskim bibliotekarstwem publicznym znacznie wcześniej. Od 1970 roku kierowała funkcjonującą wówczas w Piotrkowie Powiatową Biblioteką Publiczną. Jako pierwsza i długi czas jedyna posiadała wyższe wykształcenie bibliotekarskie. W 1972 roku ukończyła studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim. Po utworzeniu w 1975 roku województwa piotrkowskiego i połączeniu miejskiej z powiatową biblioteką w wojewódzką, została jej dyrektorem. Funkcję tę pełniła do 1998 roku.

Bez mała przez trzy dekady miała wpływ na funkcjonowanie i rozwój bibliotek publicznych w Piotrkowie, powiecie i regionie. W tym czasie zmieniła nie tylko oblicze piotrkowskiego czytelnictwa - rozbudowała sieć bibliotek w Piotrkowie o dwie filie biblioteczne. Epokowym dokonaniem dyrektorki Bożeny Bąkiewicz-Krukowskiej było przygotowanie i przeprowadzenie komputeryzacji i automatyzacji procesów bibliotecznych.

Ale my bibliotekarze zapamiętamy panią Bożenę jako CZŁOWIEKA WIELKIEGO SERCA, wrażliwego na  niesprawiedliwości losu. Darzyła wielkim zaufaniem cały zespół, była bardzo wyrozumiała. Starała się otaczać opieką nas wszystkich, ale gdy była potrzeba, pochylała się nad każdym osobno, dawała zrozumienie i wsparcie. TAK PO LUDZKU.

Była bibliotekarką nowoczesną. Przyjmowała z entuzjazmem wszelkie zmiany. Już na emeryturze sekundowała nam przy zmianach jakie wprowadzaliśmy w Bibliotece przy Jerozolimskiej oraz to co robiliśmy i robimy w Mediatece. Nigdy nie spotkaliśmy się z negacją, a wręcz odwrotnie wzmacniała i podziwiała obecne oblicze piotrkowskiego bibliotekarstwa. Ostatni raz była z nami na gali 100-lecia Biblioteki.

Pamięci Bożeny Bąkiewicz-Krukowskiej…

Utworzono dnia 12.02.2024, 15:37

 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

Ikona facebook-a.   Ikona twitter-a.   Ikona instagram-a.   Ikona youtube-a.   Ikona tiktok-a.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.