Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Granice barw” - wystawa

Utworzono dnia 24.02.2023

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na intermedialną wystawę fotograficzną „Granice barw”, autorstwa Marka Lapisa.
Fotograf ukazuje różnice i podobieństwa w postrzeganiu barw osób niewidomych, niedowidzących i widzących. Marek Lapis od blisko dziesięciu lat współpracuje ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 1 do 22 marca 2023 r. Mediateka 800-lecia, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3.

Wystawa jest elementem projektu "Zmysłowisko". Środki na realizację zadania pozyskane zostały z projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez PFRON w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Marek Lapis o wystawie i swojej twórczości:

Od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami. Prowadzę zajęcia z poznawania medium fotografii z niesłyszącymi i niewidomymi. Podczas procesu twórczego współpracowałem ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. Podejmuję się refleksji nad różnicami i podobieństwami w postrzeganiu barw dwóch cywilizacji egzystujących obok siebie. Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą. U osób widzących, udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie: jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw.

Oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne. Postanowiłem wniknąć w tę bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań i zobaczyć barwy „oczami” niewidomych. Osoby te pozbawione są reprezentacji wzrokowych, ich mózgi inaczej niż mózgi widzących budują ich własny świat – wykorzystując więcej reprezentacji zapachowych, dotykowych, smakowych i dźwiękowych. Doświadczamy kontakt ze strukturami w czarnych ramach poprzez dotyk i zapachy. Dwa odmienne zmysły przejmują rolę wiodącego wzroku i ukazują barwę. Zajrzałem też do wnętrza gałki ocznej niewidomych. Odkrywamy niezbadane światy na zawieszonych płaszczyznach, światło kończy tu swą drogę. W ruchomym obrazie odnajdujemy pragnienie poznania istoty światła. Poprzez naturalny obiekt sensoryczny doznajemy przyjemność z obcowaniem z naturą, wyciszenie i ukojenie zmysłów.

Na projekt "Granice barw" składa się kilka części, m.in.:
1. obiekty fotograficzno-zapachowo-dotykowe

2. wydruki wielkoformatowe - obrazy wnętrza gałki ocznej osób niewidomych
3. video z okiem osoby niewidomej przykrytym powieką
4. drewniany obiekt sensoryczny
5. pigmentowe wydruki jakości muzealnej na podłożu archiwalnym w ramach ze starego drewna z rozebranego budynku z 1905 roku.

Marek Lapis – absolwent Fotografii Intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Uczestnik warsztatów Agencji Magnum oraz Ryszard Horowitz Workshop. Prowadzi Pracownię Fotografii Dokumentalnej i Fotoreportażu w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który realizował w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Uczestnik Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L’Image Perpignan. Zwycięzca i Laureat konkursów fotograficznych m.in.: Leica Street Photo, IPA New York, PX3 Paris, B&W Spider Awards Los Angeles, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, BZ WBK PRESS FOTO. Do 1996 roku fotoreporter tygodnika WPROST, od 2000 roku współpraca z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf Organizacji Narodów Zjednoczonych na COP 14 w 2008 roku. Dyrektor artystyczny festiwalu Szamotulski Tydzień Fotografii.



 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

  • Ikona facebook-a.
  • Ikona twitter-a.
  • Ikona instagram-a.
  • Ikona youtube-a.
  • Ikona tiktok-a.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.