Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XLVII "RUBINOWA HORTENSJA"

Utworzono dnia 13.06.2017
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika
ogłasza XLVII Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję”

TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 8 września 2017 r.

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”, z racji jego historii i prestiżu,  jest dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zaszczytem. Naszym celem jest przywrócenie blasku konkursowi. Od roku 2014 symbolem konkursu jest kwiat czerwonej hortensji, godny następca rubinowych pucharów z nieistniejącej już huty szkła „Hortensja”.

W roku 2016 spośród 164. zgłoszeń, jurorzy wyłonili laureatów trzech nagród głównych oraz trzech wyróżnień. Dodatkowo przyznano wyróżnienie za wiersz o Piotrkowie Trybunalskim.

Mamy nadzieję, iż tegoroczna edycja cieszyć się będzie równie dużym zainteresowaniem poetów. Na zgłoszenia czekamy do 8 września 2017 r. Regulamin konkursu jest dostępny w załączniku.

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Do turnieju w Piotrkowskim Domu Kultury przystąpiło 13. poetów z Łodzi i okolic, w tym również z Piotrkowa. Pierwszą nagrodę i upominek w postaci „Głowy Wawelskiej” otrzymał poeta Andrzej Biskupski, dziś ceniony krytyk literacki.

Piotrkowski Turniej Jednego Wiersza zapoczątkował ogólnopolski konkurs o „Rubinową Hortensję”. Przygotowania do pierwszej edycji nowego konkursu organizatorzy rozpoczęli od znalezienia szczodrego mecenasa, który objąłby patronat nad konkursem. W redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” narodził się pomysł, by o pomoc zwrócić się do dyrekcji Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja”, znanej z produkcji wyrobów z ręcznie dmuchanego szkła ozdobnego i użytkowego. Rubinowe puchary produkowane w Hucie mogły stanowić wspaniałe trofea dla laureatów. Takie są początki „Rubinowej Hortensji”. Konkurs zyskał ogólnopolską popularność, a jego kolejne edycje ściągały coraz to liczniejsze grupy literatów. Od roku 1967 „Rubinowa Hortensja” nagradzała nie tylko poetów, ale również i prozaików. Wielu jej laureatów znanych jest po dziś dzień, można tu wymienić takie nazwiska jak: Ela Galoch (Turek), Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), Rafał Orlewski (Piotrków Trybunalski), Marek Brymora (Kalisz), Barbara Gajewska (Piotrków Trybunalski), Lech Grala (Płock) i wiele innych. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991-1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta „Hortensja” […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta „Hortensja”. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady współorganizatorów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.

ZAŁĄCZNIKI:

Regulamin konkursu

Utworzono dnia 13.06.2017, 12:29

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Znajdź nas na:

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

w.bibliotece.pl

 

ePUAP

 

 

https://www.piotrkow.pl/

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1242

W poprzednim tygodniu: 2012

W tym miesiącu: 632

W poprzednim miesiącu: 9315

Wszystkich: 297041