Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Dominikiem Kozarem

Utworzono dnia 20.11.2017

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Dominikiem Kozarem, autorem „Wyklętego ‘48”, które odbędzie się 24 listopada 2017 r. o godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.

Dominik Kozar (ur. 1978 r.) – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim,  nauczyciel języka polskiego oraz historii w gimnazjum, od lat związany z Tomaszowem Mazowieckim. Jego pierwszą powieścią był political – fiction, którego akcję umieścił w II połowie XIX wieku w Królestwie Polskim. W 2014 roku ukazała się powieść kryminalna „Likwidator ’44”, której akcja rozgrywa się  w Warszawie tuż przed wybuchem powstania.

„Wyklęty ‘48” to powieść kryminalna osadzona w powojennej Polsce. Główny bohater, Jan Wolak pojawił się we wcześniejszej powieści Dominika Kozara „Likwidator ‘44”.

„Rok 1948. Siermiężne czasy stalinizmu w Polsce Ludowej. Komisarz Jan Wolak, oskarżony o kolaborację z gestapo, teraz ukrywa się wśród poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Mężczyzna pogodził się z myślą, że już nigdy nie uda mu się wrócić do ukochanej Warszawy. Zdaje sobie sprawę, że resztę życia będzie musiał spędzić, ukrywając się w lesie i uciekając przed kolejnymi obławami żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Tymczasem w stolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest żona sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Tuż obok zamordowanej kobiety milicjanci znajdują nieprzytomnego mężczyznę, z którym ofiara spędziła ostatnią noc. Wszystko wskazuje na to, że to on jest mordercą. W szybkim procesie człowiek ten zostaje skazany na karę śmierci. Okazuje się jednak, że władza ludowa się pomyliła. Giną kolejne kobiety, zamordowane w sposób, w jaki zabijał tropiony przed wojną seryjny zabójca działający w stolicy. Wtedy próbował go schwytać komisarz Jan Wolak wraz ze swoim nieodłącznym towarzyszem Zygmuntem Wieczorkiem. Niestety całe archiwum dotyczące tamtej sprawy spłonęło w czasie powstania warszawskiego. Funkcjonariusze UB i MO są bezradni. Informacje o tych zbrodniach nie mogą przedostać się do opinii publicznej. Dlatego komuniści decydują się na zaoferowanie Wolakowi propozycji współpracy…” (www.muza.com.pl)


 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

  • Ikona facebook-a.
  • Ikona twitter-a.
  • Ikona instagram-a.
  • Ikona youtube-a.
  • Ikona tiktok-a.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.