Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Mediateka na poparcie piotrkowian czeka!!!

Utworzono dnia 15.09.2017

Mediateka na poparcie piotrkowian czeka!!!

W naszym mieście rozgorzała dyskusja nad zasadnością wybudowania mediateki, będącą kontynuatorką piotrkowskiej książnicy. Niestety jest dużo przeciwników powstania budynku, dostosowanego do potrzeb nowoczesnej biblioteki i jej użytkownika.

W prawie już stuletniej historii Miejskiej Biblioteki Publicznej nie mogła się ona pochwalić własnym budynkiem. Na początku swojego istnienia mieściła się w maleńkim pomieszczeniu, by później przenieść zasoby do budynku Synagogi. W latach poprzednich wielkość budynku była wystarczająca, aby sprostać ówczesnym wymaganiom mieszkańców. W dzisiejszych czasach jednak zdecydowanie odstaje od standardów zarówno polskich, jak i światowych. Przede wszystkim powierzchnia na pomieszczenie samych zbiorów jest zdecydowanie za mała. Książki dosłownie są przechowywane wszędzie (parapety, podłoga, malutkie dostawiane regały, magazyn i pudła)!!!

Odległości pomiędzy regałami są tak małe, że z trudem pracownik sięga po książki. Brak możliwości zainstalowania odpowiedniego oświetlenia powoduje trudności w odnajdywaniu konkretnej pozycji. Budynek nie spełnia wymogów BHP i standardów zawodowych. Nie istnieje także żadna możliwość stworzenia wolnego dostępu do półek, co przecież w XXI wieku jest absolutną normą w bibliotekach. Czytelnicy domagają się wręcz dostępu do półek, samodzielnego wybierania książek, a Synagoga to budynek zabytkowy, którego nie można rozbudowywać według własnego uznania. Nie jest także możliwe przeprowadzenie odpowiedniego remontu, ponieważ w żaden sposób nie dołoży on metrów powierzchni użytkowej.

Namiastkę nowoczesnej biblioteki możemy zobaczyć na przykładzie Filii nr 1, w której czytelnik ma swobodę w poruszaniu się, sam dokonuje wyboru książek, może spokojnie w wyznaczonym do tego miejscu przejrzeć wybrane pozycje. Jest tam miejsce na skorzystanie z komputera, przejrzenie prasy, pokój zabaw i gier dla dzieci. Prowadzenie zajęć z dziećmi czy też lekcje biblioteczne nie zakłócają pracy bibliotekarza z czytelnikiem, ponieważ na wszystko jest miejsce. Każdy, kto jeszcze nie odwiedził naszej placówki czy też nie poznał jej pracy od zaplecza może sam przekonać się o wszystkich ograniczeniach, na jakie napotyka zarówno czytelnik jak i pracownik, a tych ograniczeń cały czas przybywa!!! Obecnie budynek Synagogi nie jest w żadnym stopniu przystosowany dla osób niepełnosprawnych!!! Schody, ciężkie drzwi, brak odpowiedniego parkingu, ciasnota między regałami to potężne przeszkody dla czytelnika z niepełnosprawnością, ale także dla matek z małymi dziećmi w wózkach czy osób starszych.

Chcemy tu także nadmienić, że dziennie odwiedza nas około 400 czytelników!!!!!!! A w ciągu roku rejestrujemy ok. 16 000 osób w wypożyczalniach. W Piotrkowie brak miejsca, gdzie młodzież może spędzać wolny czas, realizować swoje hobby, spotkać się z przyjaciółmi czy też odrobić lekcje. Chcemy podkreślić, że nawet biblioteki gminne cały czas modernizują swoje placówki na miarę współczesnych czasów (np. korzystanie z takich sprzętów jak drukarka 3D, na którą w naszym budynku zwyczajnie brak miejsca).  Mediateka stwarza takie możliwości. Będzie tam wystarczająco dużo miejsca na rozrastający się wciąż księgozbiór i nowości wydawnicze, tak oczekiwany wolny dostęp do półek. Planujemy także stworzenie osobnego działu dla multimediów. Pracownie tematyczne umożliwią przeprowadzanie różnorodnych zajęć z czytelnikiem. Dla nikogo nie zabraknie też już miejsca na widowni podczas spotkań z osobami znanymi ze świata mediów i pisarzami.

Jak dzisiaj powinna wyglądać biblioteka możecie państwo zobaczyć na naszej stronie, gdzie prezentowane są zdjęcia z odwiedzin w bibliotekach miast o podobnej liczbie mieszkańców, jak w Piotrkowie (Oświęcim, Jaworzno). Biblioteka współczesna to nie tylko gromadzenie i udostępnianie książek. To także miejsce na spotkania z autorami, konkursy dla dzieci i lekcje biblioteczne. To także miejsce spotkań dla członków klubu DKK, dla dzieci spędzających tutaj ferie zimowe i letnie oraz miejsce spotkań dla ludzi z pasją. Ograniczenia lokalowe jednak wpływają na to, iż musimy zmniejszać ilość uczestników i form działalności. Oznacza to, że budynek stwarza również szereg ograniczeń organizacyjnych; nie możemy podejmować dużej publiczności na I piętrze nie możemy gromadzić tam oczekiwanej ilości zbiorów ze względu na ich gabaryty i ciężar. Czy zatem nie nadszedł czas, by mieszkańcom naszego miasta wybudować bibliotekę na miarę ich potrzeb i oczekiwań i tu w Piotrkowie zainwestować w przyszłość miasta i jego mieszkańców. Tak, aby każdy z piotrkowian powtórzył za laureatem naszego konkursu -

Czytam – odkrywam nowe lądy, poszerzam swoje horyzonty!!!!


 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

  • Ikona facebook-a.
  • Ikona twitter-a.
  • Ikona instagram-a.
  • Ikona youtube-a.
  • Ikona tiktok-a.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.