Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

IBUK libra

Utworzono dnia 05.10.2017

Informujemy, że od 1 października 2017 r. do dnia 30 września 2018 r. istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z wirtualnej biblioteki www.libra.ibuk.pl (http://libra.ibuk.pl). Projekt jest realizowany w ramach współpracy Bibliotek Publicznych Województwa Łódzkiego. Koordynatorem zadania jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Nasza baza IBUK zawiera 1426 tytuły z różnych dziedzin wiedzy. Od 1 października 2017r. czytelnicy mają dostęp do Słownika PWN Oxford. Słownik PWN Oxford zawiera dużą liczbę zwrotów i wyrażeń specjalistycznych (w tym bardzo dużą liczbę wyrażeń z dziedzin takich jak handel, ekonomia, transport, ubezpieczenia, ekologia, telekomunikacja, reklama, zarządzanie, farmakologia, psychologia, socjologia). Wirtualna biblioteka jest dostępna na komputerach we wszystkich placówkach MBP w Piotrkowie Tryb.

Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę www, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, IE v.10 lub Mozilla Firefox. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

Aby korzystać z serwisu IBUK LIBRA na komputerze domowym należy:

1. wejść na stronę www.libra.ibuk.pl (http://libra.ibuk.pl).

2. Jednorazowo zarejestrować się w serwisie IBUK LIBRA (zakładka „ZAREJESTRUJ SIĘ” w prawym górnym rogu strony) wpisując:

swój adres e-mail

hasło (wymyślone przez siebie, składające się co najmniej z 6 znaków)

powtórzyć hasło i zaakceptować regulamin.

3. Zalogować się do serwisu IBUK LIBRA przy pomocy adresu e-mail i podanego hasła (zakładka „ZALOGUJ SIĘ” w prawym górnym rogu).

4. Wybrać zakładkę (w prawym górnym rogu strony) „MOJE BIBLIOTEKI” – „DODAJ BIBLIOTEKĘ” i wpisać PIN (kod aktywacyjny) udostępniony przez bibliotekę.

Poniżej znajduje się link do filmiku Słownik PWN-Oxford w IBUKU Librze:

https://www.youtube.com/watch?v=0AdBCHKnLCg&feature=youtu.be

Unikalny kod PIN do zdalnego logowania wydawany jest przez placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, aby go otrzymać należy wysłać e-mail na adres: wypozyczalnia@biblioteka.piotrkow.pl z prośbą o udostępnienie PIN-u (przy zgłoszeniu prosimy podać swoje imię i nazwisko oraz numer z karty bibliotecznej zaczynający się od 97300… - wówczas e-mailem zwrotnym prześlemy PIN). W temacie wiadomości prosimy wpisywać „IBUK – prośba o PIN), lub zwrócić się bezpośrednio do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Jerozolimskiej 29, lub Filii Nr 1 przy ul. Belzackiej 66, lub Filii Nr 2 przy ul. Sieradzkiej 2 z prośbą o wydanie kodu.

Wszystkie PINY aktywne do września 2017 r. zostały przedłużone na kolejny rok i czytelnicy, którzy taki PIN otrzymali, nie muszą pobierać nowych.

IBUK LIBRA – INFORMACJE TECHNICZNE

Konfiguracja sprzętowa i wymagane oprogramowanie

Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTLM5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari, jak również przeglądarkę Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie

Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Konfiguracja sieci powinna zezwalać na łączenie się z serwisem facebook.com oraz google.com. Jeżeli konfiguracja sieci uniemożliwia dostęp do domeny facebook.com oraz google.com, to funkcje aplikacji myIBUK wykorzystujące te serwisy nie będą dostępne.

Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5", działających pod kontrolą systemu Android w wersji min. 4 oraz iOS min. 5.1.

Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store.

Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.